Live For Golf - Fuerteventura

Na cestovní kancelář Golf Planet je spolehnutí, znalost produktů a servis bez starostí je pro mě vždy tou správnou volbou.
Michael Jon, mezinárodní rozhodčí s certifikátem R&A St. Andrews

Když cestuji za golfem nejen do zahraničí, ale i po Česku vždy jsme se setkala u Golf Planet s individuálním přístupem, doporučením i cenovou nabídkou, která splnila moje očekávání.
Edita Urbanová, golfistka s nejkrásnějším úsměvem

Golfové pobyty >

Fuerteventura

Golf na větrné hůrce

Původ názvu „Kanárského“ ostrova Fuerteventura je tak trochu tajemstvím. Nejčastěji se uvádí, že vznikl spojení hispánských slov forte a viente (silný vítr). Údajně právě to měl zvolat normanský dobrodruh Jean de Béthencourt, když v roce 1402 obsadil toto území pro španělského krále…


Slunce - moře - vzduch
Je třeba uznat, že vítr tady vane opravdu dost silně, nikoli však nepříjemně. Jeho poryvy totiž neutralizuje vysoká intenzita slunečních paprsků, ty navíc svítí neuvěřitelných tři sta dní v roce! Drobný déšť se v zimních měsících, objeví tak jednou, dvakrát do měsíce. Fuerteventura je také úplně jiná než tři ostatní velké Kanárské ostrovy - i proto, že je suverénně nejopuštěnější. Veškerou civilizaci najdeme na východním pobřeží země, vzdáleném téměř na dohled od Afriky, avšak dvě nejdůležitější turistická centra - Corralejo a Jandía - se paradoxně nachází každé na opačné straně. Cestovat mezi nimi však lze snadno, celé území měří na délku jen něco přes sto kilometrů.

V okolí Corraleja se nachází i jedna z největších místních přírodních kuriozit, písečné duny. Je záhadou, proč se vyskytují zrovna tady, jen několik kilometrů od moře. Mohly vzniknout buď tak, že sem vítr navál písek z nedaleké Sahary, nebo se vytvořily postupně, z rozmělněných zbytků mořských živočichů. V každém případě je výlet do nich nezapomenutelným zážitkem - zvlášť pro nás, suchozemce.

Chůze prohřátým pískem je příjemná, i když se do něj jen málokdy zaboříte hlouběji než po kotníky, pod navátou vrchní vrstvou je tvrdý jak beton. Duny nejsou až tak rozsáhlé, přibližně deset kilometrů čtverečních což pro zdatného chodce není žádná vzdálenost.


Vodní svět
I když Fuerteventura přeje spíš samotářům, ani aktivní jedinci se na ní nemusí nudit. V těsné blízkosti leží miniaturní ostrůvek Lobos, na němž si s oblibou dávají dostaveníčka potápěči. Podmořské skalní útvary jsou pro ně hotovým eldorádem, navíc v mnoha místech vlny svou silou vytvořily jeskyně, evokující dokonalou představu tajemna. Jedinci, nadaní velkou fantazií, si klidně mohou představovat, že právě sem ukryli piráti - ti ostrov vyhledávali jako útočiště před pronásledovateli - své poklady. Lze se potápět klidně jen se šnorchlem a ploutvemi, ale ještě lepší je půjčit si kompletní výstroj. Nebo, úplně nejlépe, najmout místního potápěče, který zná všechna utajená zákoutí. Navíc zajistí i nezbytný odvoz zpět, Lobos je totiž pustý a neobydlený, samá skála.
Malá vesnička v zálivu Morro Jable je zase rájem rybářů. S místními vyráží i turisté, a nevracejí se z prázdnou. I když neplují daleko, mohou chytit pro nás exotické druhy ryb - rejnoky, murény, mořské úhoře či jiné. Mohovití členové Petrova cechu si pronajímají lodě s posádkou a mají pochopitelně políčeno na větší úlovky: mečouny, tuňáky, barakudy, ale i žraloky! Pro uklidnění je třeba dodat, že u nich jde o menší druhy, nepředstavující nebezpečí…


Vánoční koupání
Pro ty, co o dovolené dávají přednost opalování a koupání se poblíž městečka Jandía rozprostírá nejkrásnější pláž Kanárských ostrovů Playa de Sotavento. Vine se jako had pár desítek kilometrů podél pobřeží a tvoří ji ten nejjemnější písek, co jen kde najdete. Když k tomu připočtete azurově modré a křišťálově čisté, průzračné moře, příjemně teplé i o Vánocích, není asi co řešit…
Kdo tady naopak nemá „ustláno na růžích“ jsou zvířata. Nejsou tu pro ně vytvořeny vhodné podmínky. Písek, holé kopce, skály - tato kombinace není příliš příznivá pro chov dobytka, ani pro jeho přežití ve volné přírodě. Jediné zvíře, co se vyskytuje ve větším měřítku, jsou kozy.

Právě v tom je Fuerteventura výjimečná mezi jinými destinacemi a i z toho důvodu se stává čím dál častěji vítaným cílem těch návštěvníků, kteří nechtějí o dovolené ošoupat nohy prohlídkami historických památek, trávit večery na diskotéce či baru, ale odpočinout si od všech starostí i civilizace někde, kde je ticho, klid a krásná příroda.
K odpočinku ovšem patří nejen duchovní prožitky, ale i tělesné. A golf patří k jednomu z mála sportů, kde hráč může nejen přemýšlet nejen nad tím, jak se mu povede další odpal, ale zároveň rozjímat nebo řešit filozofické otázky o smyslu života. Krásná příroda k tomu vytváří ideální podmínky…


Písečný golf
Paradoxně, i když na celých Kanárských ostrovech jsou jen moderní letoviska, při jejichž výstavbě se myslelo nejen na pohodlí hostů, ale i jejich sportovní vyžití, na golf se tak trochu pozapomnělo, asi proto, že mu Španělé dlouho nemohli přijít na chuť. Hřiště se tak začala na Fuerteventuře stavět teprve před šesti lety, kdy vzniklo to úplně první, Fuerteventura Golf Club, nejnovější, zatím páté, Jandía Golf Club pak bylo otevřeno letos. I když každé je svým způsobem výjimečné, tři zaslouží přece jen větší pozornost. První na řadě je Golf Club Salinas de Antigua. Vytvořil ho dvojnásobný světový šampión Manolo Piñero na ploše 21 450 m2 a obklopil ho písečnými dunami, které mají za hlavní účel ochranu před silně foukajícím větrem. Na mírných kopečcích najdeme menší vodní plochy, terén je pestrý i rozmanitý a osmnáct jamek dokonale prověří hráčovu techniku i jeho strategické schopnosti.
O něčem úplně jiném Academia de golf La Pared, ta se specializuje na výuku náročné hry v písečném terénu. Má rozlohu 1 500 000 m2 a lze ho najít poblíž  menšího městečka Caleta de Fuste v oblasti Antigua. Autorem je vysoce respektovaný architekt Juan Catarimeau. Součástí je rovněž golfová škola, na devíti jamkách úmyslně situovaných do lávovitého terénu s četnými písečnými bunkry lze trénovat i vylepšovat techniku.

Las Playitas Golf pak leží poblíž stejnojmenné zátoky u městečka Gran Tarajal. Renomovaná skotská designérská společnost vytvořila hřiště, svažující se od pobřežních hor pomalu až Atlantiku. Jsou na něm vzájemně propojená jezírka, hrát přes ně vyžaduje velkou přesnost úderů, jinak v nich míček snadno zmizí. A ještě jednu výhodu mají zdejší hřiště - vzhledem k malé rozloze ostrova není problém zahrát si za den hned na několika…

19.788,-
Fuerteventura
4
20.628,-

Bohužel, právě nenabízíme Vámi požadovaný zájezd. Vyplňte následující formulář k objednání idividuálního zájezdu.

 
Váš email*:
Poptávka*:

* položku je nutno vyplnit