Live For Golf - Costa Azul

Na cestovní kancelář Golf Planet je spolehnutí, znalost produktů a servis bez starostí je pro mě vždy tou správnou volbou.
Michael Jon, mezinárodní rozhodčí s certifikátem R&A St. Andrews

Když cestuji za golfem nejen do zahraničí, ale i po Česku vždy jsme se setkala u Golf Planet s individuálním přístupem, doporučením i cenovou nabídkou, která splnila moje očekávání.
Edita Urbanová, golfistka s nejkrásnějším úsměvem

Golfové pobyty >

Costa Azul

Portugalská pohádka 
Historie Portugalska se čte jako pohádka, postupně tu vládli Keltové, Římané, Vizigóti, Arabové a každá z těchto odlišných kultur zde zanechala své stopy, což je velice dobře pro turisty. Zvlášť se to týká těch, co se rádi kochají pohledem na historické památky, málokde jinde se najde taková pestrost různých stylů a slohů…

Záhadní Iberové
Za to mohou i dva velcí mužové, kteří sehráli ve vývoji země klíčovou úlohu, král Alfonso Henriques (1109-1185) - započal boj za osvobození od arabské nadvlády - a Jindřich Mořeplavec (1394-1460), za jehož patronace námořníci prozkoumali pobřeží Afriky, Indie, Indonésie a Číny, přepluli Atlantik a přistáli i na území Střední i Jižní Ameriky. I přes nové archeologické nálezy zůstává však i nadále záhadný původ nejstarších obyvatel Portugalska - Iberů - po nichž byl pojmenován celý poloostrov, ležící mezi Atlantským oceánem a Španělskem.

 
Pokud bychom však hledali něco, co Portugalsko proslavilo po celém světě, je to víno, ať už vyhlášené portské či madeirské z romantického ostrova, který spadá pod jeho správu. Historie pěstování révy se začala psát v jedenáctém století, kdy Jindřich II. - Burgundský získal věnem místní hrabství a nahradil stávající odrůdy výbornou révou, pocházející z rodné provincie. Výjimečné postavení si ovšem vybudovalo až o něco později, v roce 1703, kdy Angličané a Portugalci podepsali dohodu o preferenčních clech pro portská vína. Ta však kvůli dlouhé námořní cestě trpěla různými nemocemi. Až do doby, kdy někoho chytrého napadlo (tento objev si pochopitelně připisují obě země) stabilizovat ho přidáním brandy…

Portské ante portas
Portské se vyrábí pouze z révy pěstované v údolí Douro v pěti hlavních odrůdách u červené a ve čtyřech bílé. Je sklízeno (pouze ručně) v září, zimu přečká ve speciálních nádržích, odkud je přemístěno do sudů. V nich stráví nejméně tři roky, nejlepší odrůdy však mohou zrát až čtyřicet let! Ovocná a plná kořeněná chuť, v níž je cítit koncentrovaná vůně jižního slunce stejně jako vybraná vůně, dávají dohromady kombinaci, které nelze nepodlehnout.

Úplně jinou historii má madeirské. To už od šestnáctého století vyhledávali námořníci, díky místní půdě s vysokým obsahem vitaminů a minerálů jim totiž pomáhalo předejít kurdějím. Tradiční metody výroby se (hlavně na venkově) dodržují dodnes. Sesbírají se hrozny a v kamenné nádobě sešlapou. A protože tradice praví, že kdo šlape víno, bude zdravý a vyroste, podílejí se na tom především děti. Nejlepší vína se údajně skladují až dvacet let v dřevěných sudech a dva roky v lahvích.  Za zmínku stojí, že i dnes lze koupit madeirské víno ze všech desetiletí od poloviny 19. století. Nejstarší dochovaná láhev pochází z roku 1772!

Věčné jaro
Madeiře se často říká Ostrov květů či Věčného jara, teploty i v zimě neklesají pod příjemných dvacet stupňů, což má pochopitelně příznivý vliv na vegetaci, takže ať sem turista vyrazí kdykoli, vždy nalezne kvetoucí louky, pokud bychom měli přehánět, tak jde vlastně o obří botanickou zahradu, roste tu sedm set druhů různých a pro nás i exotických rostlin či květin, některé staré tisíce let. Že pohled na ně je pastvou pro oči, je asi zbytečné dodávat. Kupodivu je vliv civilizace méně patrný než jinde, což přitahuje (kromě ekologů) hlavně starší generaci, nejsou tu žádné výškové budovy, větší ruch je jen v metropoli ostrova, Funchalu.

Pochopitelně že tak dobré podmínky nemohl uniknout „golfovým architektům“, hřišť naleznete i na Madeiře. Na tom asi nejznámějším, Santo da Serra, se koncem března setkávají nejlepší evropští hráči při turnaji Madeira Open hraném v rámci European Tour. Je velmi kopcovité, při jeho stavbě se využily veškeré přednosti zdejší přírody, díky čemuž je velmi dobře hratelné jak pro „profíky“ tak pro méně zkušené borce. Ti však musí být při hře obezřetní neboť právě díky své poloze na svahu směrem k mořským útesům musejí mnohdy překonávat rokliny a velká převýšení. Navíc z klubovny s restaurací a barem se lze kochat nádherným výhledem na mořské pobřeží…Oproti tomu druhé zdejší golfové hřiště Palheiro Golf nenabízí tak velká převýšení, je zde více stromů a je více než z poloviny začleněno do úžasné botanické zahrady. Nabízí nádherné výhledy na město Funchal a jeho okolí, útulná klubovna je vyhlášená svojí chutnou kuchyní.

Golf vždy a všude
Ovšem nejen Madeira, ale vlastně celé Portugalsko jsou sportu, zvlášť pak golfu zaslíbené, příznivé podnebí ho totiž umožňuje hrát prakticky neustále. Když se k tomu připočte snadná dopravní dostupnost, skvěle upravená hřiště, moderní komfortní ubytování a poměrně levné ceny zboží i potravin, není co řešit.

Velmi oblíbeným cílem je oblast Estoril a Cascais (8 golfových hřišť v okolí 30 kilometrů) na takzvané Portugalské riviéře, které nabízí vše, co uspokojí každého hráče. Pokud cestuje s manželkou, ta se může mezitím vydat na výlet do nádherných hor v okolí města Sintra, nebo navštívit Cabo da Roca - nejzápadnější mys Evropy. Zvláštní zmínku zaslouží i Quinta da Marinha, kde se na hřišti Oitavos konají turnaje European Tour, kromě golfu je tam i Spa hotel, nabízející všechny možné lázeňské procedury, koňská farma a další turistická lákadla. Jen pár kroků odtud se nachází půvabný golfový resort Penha Longa s luxusním hotelem a špičkovým mistrovským hřištěm, které je doporučováno spíše vyspělejším hráčům než začátečníkům. Nedaleko je letovisko Cascais vzniklé z ospalé rybářské vesnice. Na zdejších plážích si lze skvěle odpočinout po náročném dni na greenu. Kdo chce pak koupit nějakou tu tretku na památku asi navštíví středeční trhy, ti co mají rádi zvýšenou hladinu adrenalinu v krvi zase těžko vynechají nedělní býčí zápasy…

Noc a den v Lisabonu
Golf lze ale hrát i poblíž Lisabonu, metropole Portugalska již d roku 1255. Ta se rozkládá se na sedmi pahorcích na pravém břehu při ústí řeky Tejo a je oprávněně považována za jedno z nejkrásnějších měst světa. Asi tak 20 minut jízdy z centra se nachází hotelový komplex Aroeira, jehož moderní a skvěle upravená dvě 18 jamková hřiště nutně uspokojí i ty nejnáročnější sportsmeny. V blízkosti resortu se nachází nejdelší písečná pláž v oblasti Lisabonu, kde si po hře můžete náramně odpočinout. Severně od Lisabonu pak leží malé městečko Óbidos, jehož historické centrum je vklíněné mezi hradby a uzounké uličky vypadají, jako by se po nich projížděli   středověcí rytíři na koních. Nicméně i v jeho okolí lze holdovat golfové náruživosti. Třeba na pobřeží, vzdáleném co by dítě pověstným kamenem dohodilo, je luxusní hotel Praia-del-Rey z mezinárodní sítě hotelů Marriott. Tento resort byl zvolen nejlepším golfovým resortem roku 2006 v Evropě podle IAGTO (mezinárodní asociace golfových touroperátorů). Zdejší hřiště je z části typickým skotským linksem a z části hřištěm s parkovou úpravou.  Nelze opominout ani osmnácti jamkové hřiště Golden Eagle u jehož zrodu stál americký architekt Rocky Roquemore.

Modré golfové pobřeží
Modré pobřeží (Costa Azul)  s asi nejznámější pláží Portugalska vůbec - Costa d Caparica - je pro golf jako stvořené a hřiště jsou tu také všude, od mysu Cabo Espichel, přes pohoří Serra da Arrábida až k pobřeží. Každé je však něčím jiné, i když leží třeba jen pár kilometrů od sebe v podobné krajině. Zásluhou na tom mají nejen vynikající odborníci, co je vyprojektovali,  ale i místní úřady. Ty totiž dbali na to, aby byly jakýmsi doplňkem krajiny a její ráz nejen ničím nenarušily, ale naopak zvýraznily její krásy, což se jim zcela určitě povedlo.

Pokud jde o místní obyvatele, jsou příjemní, i když dost mnohomluvní. Většina z nich sice neumí jinou řeč než svou mateřštinou, ale vystačí si klidně s posunky. Jen nemají rádi, když se na ně spěchá, všechno má svůj čas a od siesty je nikdo nedostane. Naopak zdejší dívky, mají typicky jižní, ohnivý temperament, rády si i zaflirtují, nicméně vzhledem k tomu, že Portugalsko je silně katolická země, nezajdou nikdy tak daleko, jak by asi některý z pánů tvorstva chtěl. Na druhou stranu se ale o to víc může věnovat tomu, proč do těchto míst přijel - golfu…

Costa Azul
0
14.028,-
Costa Azul
3
13.308,-
Costa Azul
4
11.748,-
Hotel ležící v těsné blízkosti jedné z nejrušnějších pláží jižně od Lisabonu s možností večerního vyžití. Golfová hřiště Aroeira Golf Clubu jsou vzdálena
Costa Azul
4
0,-
Výborné ubytování 20 km od Lisabonu jen 600 metrů od nejdelší písečné pláže nedaleko hlavního města Portugalska a přímo u dvou 18 jamkových golfových

Bohužel, právě nenabízíme Vámi požadovaný zájezd. Vyplňte následující formulář k objednání idividuálního zájezdu.

 
Váš email*:
Poptávka*:

* položku je nutno vyplnit